Методът за почистване с масло (OCM) е терапия за почистване на лицето, при която се предизвиква разтваряне на мазнините чрез натурално масло. Маслата премахват мръсотията и почистват грима, а в същото време – за разлика от измиването с гелове – не влияят на естествената хидро-липидна бариера на епидермиса. Защо си струва да използвате тази терапия и какви са резултатите? Кои масла да изберете и в какви пропорции? Как да направите масленото почистване стъпка по стъпка?
Защо си струва да използвате маслен метод за почистване?
Традиционната козметика, предназначена за измиване на лице, особено почистващите гелове, се състоят от почистващи препарати, алкохоли и киселини. Тези силни вещества имат за цел да премахнат всички примеси от кожата, включително себума. От своя страна, когато отмиват себума, те нарушават естествената защитна бариера на кожата, т.е. хидро-липидния слой. В резултат на това, кожата става раздразнителна, суха и дехидратирана. Защитният й механизъм изисква тя да произвежда повече себум, което води до влошаване на състоянието, появата на черни точки и нужда от все по-силни почистващи средства.
Резултати от масления метод за почистване на лицето
Масленото почистване може да се използва при всякакъв тип кожа. Методът води до следните резултати:
- гладка, чиста, овлажнена и успокоена кожа с равномерен цвят;
- хидро-липиден баланс на кожата, по-малък брой черни точки, стеснени пори и ограничена секреция на себум;
- укрепване на миглите и ноктите.
Не всички резултати от приложението на тази терапия ще бъдат видими веднага. Въпреки че кожата ще бъде незабавно почистена, е необходимо да се изчака до 3 седмици, за да е налице перфектна гладкост и намален брой черни точки. Възможно е сместа от масла, с която започвате вашето приключение с този метод, да изисква модификации, свързани с индивидуалните нужди на вашата кожа.
Маслено почистване – пропорции
Основата на масленото почистване е смес от масла, състояща се от рициново масло и избрано базово масло (масло-носител). Пропорциите на маслата трябва да съответстват на типа тен.
- суха кожа: 10% рициново масло и 90% базово масло
- нормална кожа: 20% рициново масло и 80% базово масло
- мазна кожа: 30% рициново масло и 70% базово масло
Това са базисни пропорции, които си струва да следвате в началото на вашия опит с масления метод. С течение на времето, в отговор на реакциите на кожата към маслената смес, можете свободно да променяте тези пропорции, а също и да модифицирате сместа, като добавяте етерични масла и смесвате различни базови масла. Но в никакъв случай не бива да се прекалява, тъй като кожата може да реагира зле на някое от маслата в сместа, и колкото повече на брой масла използвате, толкова по-трудно ще бъде да се прецени кое от тях е причината за раздразнението. Поради тази причина трябва да се използват максимум три базови масла, без да се брои рициновото масло. Последното може да раздразни очите, поради което трябва да внимавате, когато премахвате грима си.
Кои масла да изберете за масленото почистване?
Добре е да се изберат естествени, студено пресовани, нерафинирани масла. Изборът на базово масло трябва да зависи от типа кожа. За суха кожа (нямаща склонност към запушване на порите) и зряла кожа, най-добре ще е масло от сладък бадем, кайсиево семе, пшеничен зародиш, пореч, авокадо, мускатна роза, макадамия, арганово масло и зехтин. За да се грижите за комбинирана кожа, най-добре е да използвате масло от жожоба и гроздови семки, а за мазна кожа – масло от черен кимион, шафран, орехово масло, масло от тиквени семки и праскови, както и конопено масло, ленено масло и сусамово масло. Маслата, подходящи за капилярна кожа, включват лешниково масло и масло от безсмъртниче. Що се отнася до склонна към акне кожа – шафран масло, таману (няколко капки), слънчогледово, сусамово и ленено масло. В грижата за нормална кожа си струва да изберете масло от семена от нар, сладки бадеми, авокадо, лешници, кайсиеви ядки и шипки. Във всеки случай можете да използвате и готова смес от масла, стига да не съдържа парафин.
Маслено почистване – стъпка по стъпка
Преди да почистите кожата си с масла, пригответе си малки кърпички или кърпи от микрофибър, памук или муселин. Много е важно те да абсорбират добре водата и да запазват топлината за дълго време. Кърпата трябва да се изпере и изсуши след всяка употреба.
Изсипете нужното количество маслена смес в ръката си и я разтрийте в ръцете си. Навлажнете внимателно кожата и нанесете масло върху лицето. Масажирайте кожата с кръгови движения с особено внимание към проблемните зони. Намокрете кърпата или хавлията в много топла вода, след това я поставете върху лицето си и я задръжте, докато изстине. Изплакнете кърпата и я сложете обратно на лицето си. Повторете това действие още 2-3 пъти. След това внимателно избършете маслото от кожата, изплакнете кърпата със студена вода и избършете кожата, за да затворите порите. Когато почистите лицето си с масла, можете да го измиете със сапун Алепо. В края обтрийте кожата с тонер и нанесете нежен крем или серум.
Вашият коментар