Все повече хора се сблъскват със спуканите капиляри. Куперозната коса е една от най-капризните, когато стане въпрос за ежедневна грижа. Продължавайте да четете, за да научите как да се грижите за нея, така че хиперактивността й да не ви пречи.

Знаете ли как да се грижите по най-добрия начин за кожата с разширени капиляри? Ако не, продължавайте да четете, Тази статия ще отговори на всичките ви въпроси.

Характеристики на куперозната кожа

Как да разберете дали кожата ви е куперозна? Би трябвало да имате зачервяване по цялото лице. Това не е естествената руменина. Когато погледнете по-отблизо, можете да видите капилярите под кожата.

Кръвоносните съдове са много тънки и крехки при този тип кожа. Те се пукат лесно, причинявайки телеангиектазии или спукани капиляри, наречени паякообразни вени, поради формата им. Телеангиектазиите най-често се появяват по бузите, челото, носа и брадичката.

Освен това куперозната кожа просто е по-деликатна, много чувствителна и по-податлива към дразнене. Тя често причинява дискомфорт, парене и сърбеж. За да избегнем това, трябва да й предоставим оптималната грижа.

Кои неща да избягваме, ако имаме куперозна коса?

Трябва да направим списък със забранените неща, които засилват симптомите на куперозната кожа: зачервяването, дразненето, паякообразните вени. Най-силните фактори са:

  • пикантни храни, например с високо съдържание на черен пипер или чили
  • прекалено висока температура например в сауната или горещата вана
  • прекалено ниска температура например през зимата
  • неподходящи продукти за грижа за кожата, например тези, които съдържат ретинол или киселини
  • прекалена употреба на алкохол, цигари и др.
  • свръхактивност и тежки упражнения
  • твърда и хлорирана вода като например в басейна

Хормонален дисбаланс – например по време на бременност или менопауза – той може да обостри състоянието и да влоши куперозната кожа. Прегледите и консултациите с доктор определено си струват.

Грижа за куперозната кожа

Как да се грижим за куперозната кожа? Истината е, че този тип грижа за кожата съдържа много правила – неща, които да правим и които да не правим. Със сигурност трябва да избягваме нещата, споменати по-горе. Например при измиване на лицето трябва да използваме само мека, студена вода и препарати без алкохоли, парабени и силни почистващи агенти като SLS/SLES.

Очевидно трябва да помните основните неща, които са да хидратирате, подхранвате и защитавате кожата срещу слънчевите лъчи, например. В същото време трябва да използвате продукти за грижа, съдържащи съставки, които подсилват кръвоносните съдове, включително витамин С, арника и гинко. Те подсилват стените на кръвоносните съдове и предотвратяват спукването им.

Друго нещо, което трябва да помните, е, че куперозната кожа обича натуралната домашна грижа. Ако искате да я успокоите, използвайте натурални масла, домашни маски и напълно естествени продукти. Колкото по-прости са съставките, толкова по-добър ефект ще имат върху чувствителната кожа със спукани капиляри.