Хидрозолите стават все по-популярни в ежедневната грижа при суха, чувствителна кожа и акне. Защо действат толкова добре? Направете си в къщи и се убедете сами.
Хидрозолите, също наричани флорални или растителни води, представляват води, които са съпътстващ продукт при производството на етерични масла. Обикновено съпътстващите продукти се асоциират, като продукти второ качество или нещо напълно безполезно. Но когато става въпрос за хидрозолите, това разбиране е напълно погрешно. Хидрозолите имат рН близко до това на човешката кожа. Освен това хидрозолите имат много фин аромат. Те също така се използват в производството на кремове, лосиони, сапуни, като заместват водната фаза. Могат да бъдат използвани и като тоници или ароматни спрейове.
Свойствата на хидрозолите варират в доста широки граници. Като обикновено допълват хидратиращите, омекотяващи и подхранващи свойства. От огромно значение, при закупуването на хидрозол е той да отговаря на конкретните нужди на кожата. Освен това, страдащите от алергии, спокойно могат да се възползват от тези съпътстващи продукти, тъй като те са напълно безопасни и деликатни в своето действие.
Маслодайната роза, известна още и като розата на Кастилия. Хидрозолите направени от венчелистчетата на това растение за изключително популярни, техните свойства са добре познати на гримьорите и козметиците по цял свят.
Хидрозолите от маслодайна роза овлажняват сухата кожа, почистват и подобряват кръвообращението. Памучните тампони, напоени с този продукт облекчават подуването и тъмните сенки под очите. Действието на хидрозолите от портокал е подобно. Като допълнение този вид флорална вода изглажда и изсветлява тена на кожата. Що се отнася до косата, пръскането с хидрозоли оставя приятен аромат за целия ден.
Вода от хамамелис. Този хидрозол се извлича от цветовете или от кората на хамамелиса. Преди всичко почиства и свива порите. Също така регулира производството на себум и подобрява кръвообращението. А когато става дума за противовъзпалителни свойства, то тогава човек трябва да се възползва от свойствата на хидрозолите от лавандула.
Хидрозолите от лавандула и роза овлажняват, облекчават раздразненията и помагат при суха кожа. При обезкосмяване се препоръчва хидрозол от метличина, а при слънчеви изгаряния споменатата вече вода от хамамелис.
Как се използват хидрозолите?
Първо преценете дали аромата не е прекалено силен. Ако отговорът е положителен се препоръчва да се му се добави вода. Това е особено препоръчително ако страдате от кожни алергии. След това се пръскайте с хидрозола в областта на лицето, шията и деколтето всяка сутрин. В случай, че сте прекалили, излишната флорална вода може да се попие с кърпичка.
Как сами да си направите хидрозол?
Необходими материали: голяма тенджера, малка купа, кубчета лед, билки и цветя.
Подготовка: в голямата тенджера сложете клончета самбукус (бъз), венчелистчета от роза, лавандулови цветове, листа от мента и розмарин. Растителните части трябва да са покрити с вода. По средата на тенджерата сложете купата, така че в нея да не може да попадне вода, все едно ще готвите на водна пара. Загрейте водата и когато започне на излиза пара (процесът, при който се отделят етеричните масла) сложете капака на тенджерата. Сложете кубчетата лед върху капака на тенджерата. По този начин хидрозолът ще се кондензира в купата. Накрая изсипете флоралната вода от купата в специален контейнер, където искате да съхранявате Вашия домашно направен хидрозол.
Вашият коментар