Все по-често използваме естествени съставки, идващи от Майката природа, в грижата за кожата и косата. Сред тях е козметичната хума, която предлага широка гама от приложения в грижата за тялото. Най-хубавото е, че можем да я смесваме с друга козметика, повишавайки нейните качества и резултатът от това е подобряване на състоянието на кожата и косата. Какви са видовете глини и какви ползи могат да донесат?

Какво представлява козметичната хума?

Козметичната хума или каолинитът е минерал, който съдържа макро и микро елементи (силиций, калций, магнезий, калий, желязо, фосфор, цинк, мед и селен). Най-качествената козметична хума е съставена от 95% активни съставки. Ако се каните да си купувате такава, първо проверете дали не съдържа аромати, консерванти или отрицателни съединения, влияещи върху ефективността й. Цветът на дадената хума също е важен, тъй като всеки цвят носи различни ползи за косата и кожата.

Козметична хума – качества и видове

1. Зелената глина дължи цвета си на голямо количество двувалентно желязо. Добива се от кремъчните и алуминиеви скали, открити във Франция. Тя дава най-добри резултати при мазна, комбинирана, склонна към акне, екзема или засегната от псориазис кожа. Зелената хума има дезинфекциращо, успокояващо, обезмасляващо и почистващо действие. Тя е неподходяща за чувствителна, суха и деликатна кожа, но действа при зряла кожа и изглажда бръчките.

2. Червената хума има подобни качества на зелената; тя, обаче, действа по-нежно. Абсорбира себум и примеси, подсилва стените на кръвоносните съдове и помага за лечение на акне розацея. Предназначена е за грижа за мазна, чувствителна и капилярна кожа. Благодарение на нея, кожата е гладка и свежа.

3. Жълтата хума се различава от червената само по съдържанието си на железен оксид.Съдържа много повече от него и има по-голяма валентност. Използва се за мазна, комбинирана, склонна към акне и застаряваща кожа.

4. Бялата хума, известна още като бяла каолинова глина. Тя има стягащи, подхранващи и регенериращи свойства, като по този начин е подходяща за суха, деликатна и чувствителна кожа. Облекчава кожата, ускорява зарастването на рани и изравнява тена на кожата. Има бяла йорданска хума (подходяща за целулитен компрес) и Анапа хума, която стимулира кожата да произвежда колаген, има деликатна ексфолираща сила и намалява бръчките.

5. Розовата хума е комбинация от червени и бели глини в съотношение 1: 2. Препоръчва се за чувствителна, деликатна и склонна към алергия кожа. Успокоява уморената кожа, пречиства кожните пори и ги прави по-малко видими.

6. Синята бентонитна хума е полезна при мазна, податлива на акне кожа, кожа, засегната от дерматит, екзема или псориазис. Има абсорбиращо, изглаждащо бръчките и целулито-редуциращо действие. Освен това придава на кожата сияен вид, стяга я и осигурява достатъчно кислород за нея.

7. Хума Расул е мароканска глина. Тя е червенокафява, силно абсорбираща пудра – препоръчва се при грижа за мазна и склонна към акне кожа. Хумата регулира работата на мастните жлези, придава матов ефект и освежава кожата. Интересното е, че това е продукт, носещ значителна промяна на косата и скалпа, тъй като предотвратява косопада.

8. Избелваща хума (Земята на Фулър) е богата на минерали и има силни обезмасляващи свойства. Тя ще бъде най-подходяща за хора, които имат мазна и склонна към акне кожа. Освен това, тази хума избелва и озарява кожата, премахвайки пигментните петна, и изравнява тена на лицето.

9. Канадската ледникова хума действа нежно, така че може да се използва от хора с различни типове кожа. Този продукт хидратира кожата, възстановява микро-хранителните вещества, увеличава притока на кръв, изглажда и изравнява тена на кожата.

10. Черната хума се добива от Мъртво море. Действа подобно на зелената хума, като почиства и отпушва кожните пори. Ето защо тя е предназначена за мазна и склонна към акне кожа; кожа, която е нечиста, произвежда твърде много себум и има нездравословно лъскава Т-зона.

11. Лилавата хума и червената хума имат подобни предимства. Благодарение на цвета си, лилавата хума се използва при цветна терапия. Как действа? Омекотява, изглажда и избелва кожата. Продуктът е предназначен за суха и нормална кожа.

Козметичната хума – как да я използваме?

Смесвате козметична хума с вода, хидрозол или друг течен продукт. След това я прилагате като маска върху лицето, шията и деколтето. Нанесете пастата локално върху проблемните места. От съществено значение е да не забравяте глината да изсъхне твърде много върху кожата. Един забавен факт – козметичната хума е прекрасна паста за зъби или шампоан; тя е полезна също като добавка за хубава вана. Трябва да изплакнете глинената маска, като използвате хладка вода.

Домашно приготвена маска от козметична хума

За да направите глинена маска, ще ви трябва: хума на прах, термална вода или хидрозол, купа и пластмасов или дървен инструмент за разбъркване. Можете също така да използвате като добавка мед, кисело мляко или етерично масло – тези съставки правят маската по-ефикасна и й добавят нови свойства. Смесете хума с избрана течност в съотношение 1:1 и нанесете върху кожата на лицето си. Оставете маската да престои около 10 минути. След като я изплакнете, използвайте тонер и овлажнител.